БОРОТЬБА ТЕНДЕНЦІЙ У ВІЗАНТІЙСЬКОМУ ІСТОРІОПИСАННІ XI СТОРІЧЧЯ (НА ПРИКЛАДІ ПРАЦЬ ІОАННА СКИЛИЦІ ТА МИХАЇЛА ПСЕЛЛА)
Ключові слова:
Михаїл Пселл, Іоанн Скилиця, візантійська історіографія.Анотація
У статті порівняно спосіб історіописання двох візантійських істориків XI сторіччя – Михаїла Пселла та Іоанна Скилиці. У них відмінні принципи викладу матеріалу, уявлення про роль історика і місце власних творів у загальновізантійській літературній традиції. Тому визначення історичних концепцій цих авторів вкрай необхідне для характеристики візантійської історіографії вказаного періоду.
Посилання
Див.: Любарский Я.Н. Михаил Пселл: личность и творчество. К истории византийского предгуманизма // Две книги о Михаиле
Пселле. – СПб., 2001.
Карышковский П.О. Балканские войны Святослава в византийской исторической литературе // Византийский временник. – 1953. –
Т. 6. – С. 36-71.
Каждан А.П. Из истории византийской хронографии Х века // Византийский временник. – 1961. – Вып. 20. – С. 106-128.
Бибиков М.В. Развитие исторической мысли // Культура Византии. Вторая половина VII-XII в. – М.: Наука, 1989. – С. 108-109.
Черноглазов Д.А. Хроника Иоанна Зонары и ее источники (IX-XI века) // Византийский временник – 2004. – Вып. 63 (89). – С. 137-154.
Лев Диакон. История / Пер. М.Я. Сюзюмова. – М., 1988. – С. 110-117. Електронна публікація: http://www.hrono.info/dokum/0900dok/
suzumov.html.
Thurn I. Ioannes Skylitzes, Autor und Werk, Berolini; Novi Eboraci, 1973.
Flusin B., Cheynet J.-Cl. Récrire l’histoire: la Synopsis Historiôn de Jean Skylitzès, Paris, 2003.
Ioannis Skylitzae Synopsis Historiarum / rec. I. Thurn, Berolini; Novi Eboraci, 1973.
Gеогgii Syncelli chronicon. Vol. I-II / ed. L. Dindorf, Bonnae, 1829.
Theophanis Chrographia. Vol. I-II / rec. I. Classeni, Bonnae, 1839.
Покровская В.Ф. Византийская историческая литература (в переводах XI – начала XIII века) // История русской литературы: В 10 т. –Т. I. Литература XI – начала XIII века. – М.; Л., 1941. Електронна публікація: http://feb-web.ru/feb/irl/il0/il1/il121142.htm.
Летопись византийца Феофана от Диоклетиана до царейМихаила и сына его Феофилакта / Пер. В.И. Оболенского и Ф.А. Терновского. –
М., 1884. Електронна публікація: http://www.kodges.ru/library/view/24230/page/1.htm.
Markopoulos A. Byzantine history writing // Byzantium in the year 1000, Leiden, Boston, 2003.
Μιχαήλ Ψέλλος. Εκατόνταετηρις Βυζαντίνης ιστορίας (976-1077) // Μεσαιωωικής βιβλιοθηκής. Т. (4) / επ. Κ. Σάθα. – Παρίσι, 1874.
Михаил Пселл. Хронография / Пер. Я.Н. Любарского – М.: Наука, 1978.
Скабаланович Н.А. Византийское государство и церковь в XI веке. – СПб., 1884.
Любарский Я.Н. Историограф Михаил Пселл // Хронография. – М.: Наука, 1978.
Holmes C. Basile II and the governance of the Empire (976-1025), Oxford, 2005.1. Див.: Любарский Я.Н. Михаил Пселл: личность и творчество. К истории византийского предгуманизма // Две книги о Михаиле Пселле. – СПб., 2001.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Історичний архів. Наукові студії» обов’язкове.