БРАТИ ТУРИ – КЕРІВНИКИ БАШТАНСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ
Ключові слова:
повстанський рух, Баштанська республіка, брати Тури, репресії, біографістикаАнотація
У запропонованій статті аналізується доля повстанських отаманів Баштанщини – Павла та Івана Турів, які на чолі односельчан боролися проти денікінського окупаційного режиму. Стаття базується на біографічному методі, який дає змогу розглянути життєдіяльність людини в її цілісності з соціокультурним контекстом, у якому вона діє. Вивчення подій Української національно-демократичної революції є важливим завданням сучасної історичної науки. В цьому контексті необхідним вбачається дослідження біографій учасників знакових подій, які допомагають глибше зрозуміти сутність епохи. Сім’я Турів, завдяки своїй чесності і працьовитості, користувалася заслуженим авторитетом серед односельчан. Не випадково старостою села, а пізніше і одним із керівників Баштанської республіки було обрано Павла Тура. Про діяльність І. Тура писала білогвардійська преса, яка вважала дії повстанців – розбійницькими. Так в газеті «Николаевский день» була надрукована стаття «Кошмар Баштанской республіки», в якій, зокрема, вказувалося, що Іван Тур організував шайку бандитів, яка почала грабувати хутори та економії, а пізніше мобілізував всіх селян Баштанки і назвав себе «отаманом Баштанки».Посилання
Архів Управління служби безпеки України в Миколаївській області (далі – Архів УСБУ в Миколаївській обл.), спр.11017-с., т.10.
Архів УСБУ в Миколаївській обл., спр.11017-с., т.11.
Архів УСБУ в Миколаївській обл., спр.11017-с., т.12.
Вісті ВУЦВИК. – 1925. – 12 травня.
Державний архів Миколаївської області (далі – ДАМО), ф.р.940, оп.2, спр.1.
ДАМО, ф.р.940, оп.2, спр.4.
ДАМО., ф.р.940, оп.2, спр.266.
ДАМО, ф.р.1817, оп.2, спр.484.
ДАМО, ф.р.5859, оп.2, спр.4807.
Державний архів Одеської області, ф.п.2, оп.1, спр.1198.
Державний архів Херсонської області, ф.р.3264, оп.2, спр.3.
Жовтень на Миколаївщині. Нарис з історії класової боротьби 1917-1920 рр. – Миколаїв: Істпарт, 1927. – 78 с.
Котляр Ю. В. Повстанство. Селянський рух на Півдні України / Ю. В. Котляр. – Миколаїв-Одеса: ТОВ ВіД, 2003. – 200 с.
Николаевский день. – 1919. – 16 ноября.
Павлюк О. М. Біографістика в контексті історіографічних та методологічних досліджень / О. М. Павлюк // Історична панорама: Збірник наукових статей. – Чернівці: Рута, 2004. – Випуск 1: Актуальні проблеми історіографії нового та новітнього часу. – С.99-109.
Родной край. – 1919. – 30 октября.
Супруненко Н. И. Очерки истории гражданской войны и иностранной интервенции / Н. И. Супруненко. – М.: Наука, 1966. – 455 с.
Тур Павел Макарович. Книга Памяти Жертв Коммунистического Террора [Електронний ресурс]. – Режим доступу (14.01.2014): http://www.vse-adresa.org/book-of-memory/bukva-18/name-60/surname-125/repression-28
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Історичний архів. Наукові студії» обов’язкове.