ІВАН СТЕПАНОВИЧ МАЗЕПА-КОЛЕДИНСЬКИЙ – ВТІЛЕННЯ ЕПОСУ УКРАЇНСЬКОГО ДУХОВНОГО ВІДРОДЖЕННЯ КОЗАЦТВА
Ключові слова:
Іван Степанович Мазепа, Петро I, Гетьманщина, Малоросія, Північна війна, Полтавська битва, Карл XVIIАнотація
Ось вже понад 300 років український полководець і дипломат Іван Степанович Мазе-па розглядається деякими істориками як зрадник. Поштовхом до розгляду цього міфу стало оголошення йому анафеми відповідно до наказу Петра I. На підставі аналізу зіб-раного історичного матеріалу в статті показано багатогранність цього неординар-ного політика, його боротьба проти гноблення свого народу за національне визволен-ня. Дана публікація покликана розвінчати один із довготривалих міфів сформованих ро-сійською історіографією. Разом із тим, автор, свідомий того, що гетьман був особис-тістю достатньо контроверсійною, тому і різняться його оцінки українськими та ро-сійськими істориками. Автор прийшов до висновку, що не тільки російські історики ма-ють право на власну візію Івана Мазепи, але й українські цілком слушно вважають його українським національним героєм, що здійснив хоч і невдалу спробу звільнення від імпер-ського ярма.Посилання
БСЭ. 3-ье изд. Т. 15. М.: Советская энциклопедия, 1974. – С. 212.
Брокгауз Ф., Ефрон И. Энциклопедический словарь.Т. XXVI. Петербург: И. Ефрон, 1899.Мазепа-Колединский. [Электронный ресурс]. – Режим доступа: URL: http://slovari.bibliofind.ru
Gitterman, V. Geschichte Russlands. Bd. II. Zürich: Büchergilde Gutenberg, 1945. – S. 90-92.
Ефремов Ю. «Русское воскресение». Возвращение Мазепы. Идеология предательства. [Электронный ресурс]. – Режим доступа: URL: http://www.voskres.ru/history
Заковоротний Д. Карл XII и Иван Мазепа на Николаевщине (300 лет тому назад). Вечерний Николаев, № 76 (2788), от 16.07.2009.
Кудряшов К. Предатель или герой? Благодаря гетману Мазепе шведы остались без пушек. Аргументы и факты, № 3603, от 07.09.2014.
Пушкин А. Полтава. Харьков: Прапор, 1974. – С. 106.
Stökl G. Russische Geschichte. 3 Aufl. Stuttgart: Alfred Kröner, 1973. – S. 354- 355.
Таирова-Яковлева Т. Мазепа. [Электронный ресурс]. – Режим доступа: URL: http://www.booksonline.com.ua
Христова Н. Великая история: по следам Карла XII и Мазепы. Вечерний Николаев, № 120-121 (3585-3586) от 15.10. 2014.
Черников И. Русские Украйны. Завоевания Великой империи. Изд. дом: АСТ, Астрель-СПБ, 2008. [Электронный ресурс]. – Режим доступа: URL: http://www.e-reading.club/chapter.php.
Шишов А. 100 великих казаков. Иван Степанович Мазепа (Калединский). [Электронный ресурс]. – Режим доступа: URL: http://www. militera.lib.ru/bio/shishоv_av05/:index.htm.
История наложения анафемы. [Электронный ресурс]. – Режим доступа: URL: https://ru.wikipedia.org/ wiki/Анафема_гетману_Мазепе.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Історичний архів. Наукові студії» обов’язкове.