КУЛЬТУРНЕ ЖИТТЯ ПОЛЬСЬКОЇ ГРОМАДИ ОДЕСИ НА СТОРІНКАХ ПОЛЬСЬКО-МОВНОЇ ПЕРІОДИКИ НА ПОЧАТКУ ХХ ст.
Ключові слова:
преса, Одеса, польський театр, полякиАнотація
Як відомо, Російська імперія була своєрідною «тюрмою» народів. Царизм всіляко при-душував національне життя народів, що населяли імперію. Принагідно тут згадати Валуєвський і Емський укази, які фактично вивели українську мову за межі функціону-вання на офіційному рівні, сприяли русифікації українців. Складною була ситуація і у представників інших національностей, зокрема поляків. Революційні події 1905-1907 ро-ку активізували культурно-освітній рух народів імперії. Постаралися скористатися си-туацією й поляки, які проживали в м. Одесі. Вони на той час становили достатньо ве-лику групу населення міста. Свідченням цього можуть слугувати три костели і наяв-ність вулиці Польської, де переважно мешкала заможна польська знать. В місті виникли три польських культурно-освітніх товариства, які організували любительські теат-ральні трупи, сприяли появі та друку польсько-мовної преси тощо. Завдячуючи п’яти газетам і бюлетеню, що виходили польською мовою є можливість відтворити культу-рне життя польської громади міста Одеси на початку ХХ століття.Посилання
Зінько С. Польські громадські організації міста Одеси кінця ХІХ – початку ХХ ст. // Поляки на півдні України. – Одеса-Ополє-Ольштин, 2006.
Kalendarz Domu Polskiego w Odesie na Rok 1910. – Odessa, 1909.
Kalendarz Domu Polskiego w Odesie na Rok 1912. – Odessa, 1911.
Ciesielski T. Polska prasa i ruch wydawniczy w Odessie w latach 1906-1908 // Поляки на півдні України. – Одеса-Ополє-Ольштин, 2006.
Życie Polskie. – 1906. – Nr.1.
Życie Polskie. – 1906. – Nr.15.
Nowiny Polskie. – 1907. – Nr.9.
Kalendarz Domu Polskiego w Odesie na Rok 1909. – Odessa, 1908.
Kalendarz Domu Polskiego w Odesie na Rok 1910. – Odessa, 1909.
Kalendarz Domu Polskiego w Odesie na Rok 1912. – Odessa, 1911.
Nowiny Pоlskie. – 1908. – Nr.2.
Kalendarz Domu Polskiego w Odesie na Rok 1916. – Odessa, 1915.
Głos Polski. – 1908. – Nr.1.
Głos Polski. – 1908. – Nr.2.
Nowiny Polskie. – 1907. – Nr.8.
Пилипчук Р. Перший професійний театр в Одесі – Польсько-російська трупа Яна-Непомуцена Камінського (1805-1809) // Поляки на півдні України та в Криму. – Одеса-Ополє-Вроцлав, 2007.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Історичний архів. Наукові студії» обов’язкове.